• Neden BAKIR İmbik Kullanmalısınız?

 • *Bakır; damıtma işlemiyle borudan geçirilen alkol ve uçucu yağlarla taşınan ve mayalanma(fermentasyon) sırasında üretilen kükürt ile maya hücrelerini emer ve tıpkı bir mıknatıs gibi kendine yapıştırır. Kükürt bileşikleri ve maya hücreleri kötü kokuludur. Bakır damıtılan sıvılardan(sumadan) elde edilen ürünün gerçek tadına ulaşmasını sağlar ve ürünün tatlanmasını sağlar.

 • *Bakır; bakteri kontaminasyonunu azaltır.

 • *Bakır; mükemmel bir ısı transfer malzemesidir. Isıtma ve soğutmada ısı yayılmasını dengeli dağıtır.

 • *Bakır; siyanürlerden oluşan ve toksik bir bileşen olan etilkarbamat üretimini engeller. (Meyve çekirdeklerinde siyanür bulunur. Bu yüzden brendi ve rakı suması üretiminde bakır çok önem teşkil eder.)

 • *Bakır; aynı zamanda nihai ürün kalitesini geliştirir. Püre/mayşe mikrobiyolojik açıdan mükemmel değilse, bakır nihai üründe bu kalite azlığını bir ölçüde arttıracaktır ve kötü aromaları azaltacaktır.
 •  
 • Damıtmanın yapıldığı ilk zamanlardan beri bakır geleneksel imbiklerde her zaman 1. sırada kullanılan bir imbik malzemesi olmuştur. Zaman ve teknolojilerin gelişimi ile paslanmaz çelik gibi yeni malzemeler piyasaya sürülmüştür. Bununla birlikte, dayanıklığı ve distilat kalitesine olumlu ve sağlıklı etkileri nedeniyle bakır, hiçbir şekilde paslanmaz çeliğe değişilmeyecektir.

 • Kaynak: homedistiller.org
 • Bakır İmbik mi, Paslanmaz İmbik mi?

  DMTS in the new make.(C=copper still, S=stainless steel still, S1=copper in wash still body, S2=copper in wash still lyne arm, S3=copper in wash condenser, S4=copper in spirit still body, S5=copper in spirit still lyne arm, S6=copper in spirit condenser) (Harrison 2011)

  C= Full bakır imbik
  S = Full paslanmaz imbik
  S1= 1. damıtmada bakır imbik kazanı
  S2= 1. damıtmada bakır kafaya sahip imbik
  S3= 1. damıtmada bakır soğutucuya sahip imbik
  S4= 2. damıtmada bakır imbik kazan
  S5= 2. damıtmada imbiğin kafası bakır
  S6= 2. damıtmada bakır soğutucuya sahip imbik

  İmbiğin farklı bölümlerinde bakır ve paslanmaz çelik kullanımı sonucunda ürüne geçen kükürtlü bileşikler grafikte görülmektedir. Full bakır aksama sahip imbikte kükürtlü bileşen en düşüktür. Sonrasında sırayla S4(2. damıtmada bakır kafaya sahip bir imbik) ve S3(1. damıtmada bakır soğutucuya sahip bir imbik) imbikleri peşinden geliyor.

  Gerçek tat ve aroma arayan gerek amatör ve gerekse profesyonel damıtıcıların tercihi; kullanım kolaylığı ve performansıyla paslanmaz çelik KAZANLI, fakat KOLONU yani kafası(swan neck) ve SOĞUTMA borusu FULL BAKIR olan imbiklerdir.

 


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR