TEMİZLEME TALİMATI


      Kazan ve Kazan Kapağının Temizlemesi:

Çelik kazan içerisine taşma seviyesine kadar temiz su ile doldurunuz. Kazan kapağını da kazan içerisine yerleştiriniz. Yaklaşık 5 kaşık sofra tuzunu ilave ederek kazanı kaynatınız. Kazan bir taşım kaynadığında ısıtmayı sonlandırıp, kazanı soğumaya bırakınız. Kazan içerisindeki su soğuduğunda suyu boşaltıp, kazanı ve kazan kapağını çok az bir bulaşık deterjanı ile bir sünger yardımıyla iyice yıkayınız ve bol su ile hiç bir deterjan kalıntısı kalmadığından emin olana kadar iyice durulayınız. Kazanınız ve kazan kapağınız artık kuruluma hazırdır.

 

Bakır İmbik Parçalarının Temizlenmesi:


1.Temizleme Solüsyonunun Hazırlanması


a. Gerekenler;

-Yayvan bir plastik kap(saklama kabı veya leğen)

-1 kavanoz,

-10 litre temiz su,

-3 paket 50 gramlık Limon Tuzu(sitrik asit).


b. Hazırlanışı;

10 litre temiz suyu yayvan kaba dökünüz. Kavanoza 1/2 litre kadar ılık temiz su koyunuz. Bu kavanoza 3 adet 50 gramlık(toplam 150 gram) limon tuzu paketlerini boşaltınız. Kristal halinde olan limonu tuzunu bu ılık suda eritiniz. Erittiğiniz bu limon tuzunu daha önce hazırladığınız 10 litre suya boşaltıp bir kepçe yardımıyla iyice karıştırınız. Limon Tuzu(Sitrik Asit) Solüsyonumuz artık hazırdır.

 

2.Temizleme İşlemi;


İmbiğinizin(damıtma cihazınızın); Kolon, Reflux, Soğutucu, Parrot, Kazan Termometre kılıfı ve kolonu kazan kapağına bağlantı somununu, bakır destek aparatını ve rulo halindeki bakır meshi de ruloyu açarak hep birlikte fakat biri birinden ayrılmış olarak hazırladığınız Limon Tuzu (Sitrik Asit) Solüsyonunun içerisine, her bir parçası tam olarak solüsyona gömülmüş vaziyette batırınız.

 

Bu halde iken yaklaşık 22-25 dakika solüsyon içerisinde bekletiniz. Bu süre içerisinde bakır parçaların temizlendiğini ve her bir parçanın altın gibi pırıl pırıl parladığını göreceksiniz.

Temizleme işlemini parçaları solüsyondan çıkartarak ve temiz, kuru bir bezle dış yüzeylerini kurulayarak sonlandırınız.

 

Kuruladığınız parçaları kurumaları için dik bir pozisyonda kurumaya bırakınız. Parçaların tamamen kuruduğundan emin olduğunuzda İmbik kuruluma hazırdır.

 

Uyarı; solüsyondan çıkarttığınız bakır parçaları ASLA su ile durulamayınız.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR