İmbikci.com, Dünyada ve Türkiye'de artarak yükselen "kendi ihtiyacını, kendi imkanlarınla ve istediğin özellikte yap" mottosunun bir sonucu olarak 2018 yılı başında kuruldu.

Ürün gamı oluşturulurken özellikle Anadolu'da ve Amerika'da kullanılan BAKIR imbikler incelendi. Türk Tipi "Geleneksel Bakır İmbikler" ile Amerikan Tipi "damıtma tekniklerinden" ilham alınarak, Geleneksel ile Modern çizgiler bir araya getirildi.

 

Bakır malzemesinin aromatik sıvıların damıtmada göstermiş olduğu yüksek performans ve damıtılan sumaya kattığı artılar göz önünde bulunduruldu ve üretilen bütün imbiklerin Kolon, Pot veya Reflux üniteleri, Soğutucuları ve Parrotları tamamen bakır malzemeden, kurşunsuz kaynak kullanılarak ve tamamen el işçiliği ile üretildi.

 

Üretilen Cihazlar; Türk Tipi kullanıma uygun hale getirilmek sureti ile ihtiyaca uygun olarak uyarlandı ve cihazlar en iyi performansı verebilecek şekilde tasarlanarak kullanıcıların hizmetine sunuldu.

 

Ürettiğimiz Damıtma cihazları; kullanıcının hem yüksek AbV elde etme beklentisini ve hem de aldıkları ürünlerdeki aroma beklentilerini karşılayacak yeterliliğe sahiptir.

 

Şöyle ki; eğer kullanıcı yüksek derecede etil elde etmek istiyor ve bu etilden örneğin; viski, votka, tekila gibi içkiler üretmek istiyorsa İmbikçi Damıtma Cihazını Reflux Still çalıştırması yeterlidir.

 

TEK damıtımda, Reflux Still çalıştırılan İmbikçi Bakır Cihazları; (genellikle şeker mayşesinin mayalanması sonucu elde edilen sumanın damıtılması için kullanılır ve amaç; kaliteli, lezzetli etil eldilerek viski, rom, bourbon, votka, cin ve tekila gibi içkileri üretmektir) maksimum seviye olan %94-96 AbV.  aralığında ürün vermektedir. Yani berrak, maya kokusuz, lezzetli saf etil elde edilmektedir.

 

Yine TEK damıtmada, Pot Still çalıştırılan İmbikçi Bakır Cihazları; (genellikle üzüm-elma-erik-incir gibi meyvelerin mayşesinin mayalanması sonucu elde edilen sumanın damıtılması için kullanılır ve amaç kaliteli, lezzetli etil elde etmenin yanında adı geçen meyvenin aromasının da son ürüne geçmesini sağlamak ve RAKI başta olmak üzere kanyak, likör gibi aromalı tüm içecekleri elde etmektir.) %80-85 AbV. aralığında ürün verirken sumadan alınması istenen aromayı da mükemmel bir biçimde son ürüne geçirmektedir. Elde edilen son ürün; berrak, maya kokusundan arındırılmış ve mükemmel aroma taşımaktadır.

 

Damıtma Cihazı üretiminde kullanılan diğer metallerin(paslanmaz-krom gibi) damıtma performansları "Isı iletkenlikleri ve Suma içerisinde bulunan ve son ürüne geçmesi istenmeyen Maya kokusu-Kükürt-Siyanür gibi insan sağlığına zararlı maddeleri tutabilme, süzebilme kabiliyetleri" açılarından incelendi.

 

Ve görüldü ki;


Kolay bulunan ve fiyat olarak bakırdan daha ucuz metaller olan krom ve paslanmaz damıtma için uygun metaller DEĞİLDİRLER.

 

Nitekim, gerek paslanmazdan ve gerekse kromdan üretilen damıtma cihazları son üründeki maya kokusunu engelleyememektedirler. Elde edilen ürün yüksek AbV değerine sahip olmakla birlikte lezzetsiz ve maya kokuludur.

 

Bu cihazları kullananlar kolon dolgusu olarak yine BAKIR MESH kullanmak zorunda kalmakta veya son ürünü tekrar tekrar karbon filtrelerden geçirilmek zorunda bırakılmaktadır. 

 

Son Söz;


Türk damıtıcılar, bilgilendikçe ve araştırdıkça Dünya üzerinde bilinen en iyi damıtma malzemesi olan Bakırın değerini anlamaya ve geleneksek damıtma malzemesi olan bakırdan üretilmiş İmbiklere yönelmektedirler.

 

Lezzetli ve ağız tadınıza uygun ürünler elde etmeniz dileklerimizle,

 

Afiyet olsun, Yarasın!...


 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR